Dokonalý sport? Orientační běh!
Přemýšleli jste o tom, který sport je nejlepší? Nebo alespoň téměř dokonalý? Podle mě je to orientační běh. V tomto článku vám vysvětlím, proč si to myslím.
Začněme ale tím, co od dokonalého sportu očekávám.
- Přirozené zapojení celého těla
Vzpírání je sice makačka, ale zapojuje jen omezený počet svalů. Bruslení sice zapojuje mnoho svalů, ale dost nepřirozeným způsobem, takže vás odmění několika dny bolestí.
- Zapojení hlavy
Nemám rád sporty, kde pro úspěch stačí obětovat vlastní tělo, tvrdě trénovat i na úkor bolesti či dopovat. Daleko lepší sporty jsou ty, u kterých musíte prokázat i jistou dávku inteligence – zapojit mozek.
- Týmovost
Vlastní výkon není všechno. Určitá míra závislosti na dalších členech týmu dokáže výrazně zvýšit zábavnost.
- Rozmanitost
Běhat neustále dokola na stadionu je pro mě spíš noční můra. Vážně mi nedává smysl dělat to znovu a znovu.
- Přiměřená soutěživost
Jsou sporty, kde vás za ne 100% výkon ukamenují (týmové sporty), běhání si jen tak sám pro sebe zase nemotivuje k pořádným výkonům vůbec.
- Celoroční provoz
Biatlon sice splňuje většinu bodů, ale v létě se praktikuje dost těžko. No není to škoda?
- Přijatelné náklady
Maratony se staly v posledních letech neuvěřitelnou továrnou na peníze. Za startovné dáte i několik tisíc. To aby člověk šetřil půl roku jen na to, aby si dvakrát za rok zazávodil…
- Další přidaná hodnota
Body výše jistě splňuje mnoho sportů. Přinášejí ale i něco navíc?
Orientační běh
Pro jistotu krátce popíšu orientační běh. Je to sport, který se běhá převážně v lese. Na startu dostanete mapu s vyznačenými body, kam máte doběhnout. Následně jen s pomocí mapy a buzoly (kompasu) danou trasu probíháte a cílem je být co nejrychlejší. Tratě jsou dlouhé od 1,5 km dlouhých tzv. sprintů až po extrémní horské závody na 24 hodin, kde nejlepší uběhnou třeba i 100 km. Kromě čistě běžeckých závodů existují i závody cyklistické, vozíčkářské, lyžařské nebo dokonce bruslařské.
Trénink pro tělo
Při orienťáku zapojíte tělo tím nejpřirozenějším možným způsobem. Lidé už tisíce let běhají po lesích a loví zvěř, či sbírají lesní plody. V dnešní době ale většina z nás spíš sedí v kanceláři a maximálně si dojde do supermarketu. Orienťák nabízí úžasnou příležitost protáhnout celé tělo.
Trénink pro hlavu
Věřte, že jít podle orienťácké mapy je daleko těžší než podle turistické. A to přesto, že je mnohem podrobnější než turistická. Často totiž musíte jít mimo cesty, a přitom je potřeba mapovat s přesností na metry. To v hlavě upozadí jakékoliv starosti běžného dne a dokonale vás to odreaguje. Navíc to významně zlepší vaši orientaci.
Týmovost
Kromě štafetových závodů je orienťák sportem pro jednotlivce. Na závody ale jezdíte s ostatními členy oddílu, se kterými můžete sdílet úspěchy i neúspěchy. Nemusíte se tedy bát, že byste někomu zkazili výsledek, a přitom v tom nejste ani úplně sami. A štafetové závody jsou třešinkou na dortu každého orienťáka.
Rozmanitost
Jeden závod je v rovinatém lese, druhý v kopcích a třetí ve skalách. Další týden běžíte ve městě či v lesoparku. Jednou je to spíše o mapě, jindy spíše o běhu. Každý závod je jiný a často vás protáhne nádhernými historickými městy, skalními městy nebo přes vyhlídky.
Přiměřená soutěživost
Nejlepší na orienťáku je, že se běhá většinou v lese. Nikdo na vás nevidí, jestli běžíte nebo jdete, kolikrát jste se ztratili, či jestli jste se v lese rozbrečeli. Není tak na vás žádný tlak na výkon a výsledky. Naopak tenhle sport dělá mnoho lidí roky i přes neustále tragické výsledky. Prostě je to jen baví a výsledky neřeší. Pokud jste ale soutěživí, tak vězte, že existují mistrovství na všech úrovních – oblastních, republikové, evropské i světové. Takže i orienťák lze vážně hrotit.
Celoroční provoz
V létě pešky nebo na kole, v zimě pěšky nebo na běžkách. Závody jsou po celý rok téměř každý víkend.
Přijatelné náklady
K orienťáku vám stačí koupit si busolu (kompas) za 500 Kč a vzít si jakékoliv sportovní oblečení a můžete vyrazit na závody. Tady zaplatíte 60 Kč za startovné a 40 Kč půjčovné za čip. Registrace v oddíle vyjde na pár stovek za rok. Srovnejte si to se sporty jako tenis, maratony, golf, cyklistika…
Přidaná hodnota
Jak už jsem psal v rozmanitosti, závody jsou pokaždé jinde. Můžete tak neustále poznávat krásy naší krásné zemičky. Tu navštívíte hory, tu zase město. Po cestě na závody máte ten a ten zajímavý hrad či zámek…
Nejčastěji se běhá v lese – na čerstvém vzduchu provoněném jehličím, či kvetoucími rostlinami. To udělá dobře tělu i duši.
Že jste o něm dosud pořádně neslyšeli? Zvláštní. V 202 českých klubech je registrováno přes 11 tisíc závodníků. Například pro rok 2017 bylo v databázi závodů přes 570 závodů. Desítky dalších proběhly neoficiálně. Rozhodně je tedy z čeho vybírat.
Neseďte doma a zkuste to. Litovat nebudete!
Jíja
Korektura by Kristýna & Hanka
Comments ()